понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż nierzadko służą również za dekoracje. Najczęściej takie sztacheta z plastyku buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których ekspresowo wzrastają i mocno gęstnieją. Sporo szyku maja także takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina witek lub kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, zaś rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w ogrodzie, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują także mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastiku mogą być nadzwyczaj cienkie, aczkolwiek wypada je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie aranżuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety PVC z Jarocina stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий