среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy plotki z Winylu na plot i furtę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na sztachety z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas rozmaite odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również siekać na sześciany o regularnych konturach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastikowe wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balustrady plastikowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztacheta PCV z Wałbrzycha na plot i bramę ze sztachetek konstruuje się z głazów wielorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z odłamków o niesymetrycznych obrysach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, aby forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий